Jest to forma sprzedaży bezpośredniej polegająca na oferowaniu towarów lub usług bezpośrednio konsumentom na zasadach kontaktów indywidualnych. Sprzedawca tworzy swoją sieć klientów oraz współpracowników – niezależnych dystrybutorów.

MLM – wiele imion – jeden biznes!

Jeśli trafiłeś na tę stronę, Szanowny Czytelniku, to prawdopodobnie przynajmniej raz zetknąłeś się z tajemniczym MLM-em, marketingiem wielopoziomowym, sieciowym, network-marketingiem lub po prostu – networkiem. Te różnorodne pojęcia w rzeczywistości są określeniami tego samego – strategii marketingowej firmy opierającej się na działaniu poprzez rozbudowaną, wielopoziomową strukturę współpracowników – stąd nazwa – marketing wielopoziomowy, z angielskiego Multi-level-marketing, w skrócie – MLM. Innymi słowy to model sprzedaży, w którym producent z pominięciem pośredników dociera do klientów poprzez swoich przedstawicieli. To stosunkowo młoda, choć prężnie rozwijająca się branża sprzedaży bezpośredniej, coraz częściej określana mianem biznesu XXI wieku.

Z punktu widzenia klienta…

Główną zaletą marketingu sieciowego jest sposób jego realizacji  – tj. dystrybucja towarów i/lub usług z pominięciem tradycyjnych miejsc sprzedaży i form reklamy. Zamiast tego opiera się ona na kontaktach indywidualnych tzw. niezależnych dystrybutorów z klientem – najczęściej w jego domu, miejscu pracy, a nawet kawiarni czy pubie. Słowem – wszędzie, gdziekolwiek osoba zainteresowana będzie chciała się spotkać. W dzisiejszych czasach to fantastyczne udogodnienie – już nie musimy tracić cennego czasu „w pogoni” za produktem – bo to produkt przychodzi do Nas! I to produkt nie byle jaki – towary oferowane w branży MLM cechuje wysoka jakość, zwykle potwierdzona prestiżowymi atestami i certyfikatami – są one o wiele lepsze niż zamienniki stojące na sklepowej półce. Dlaczego? I skąd ta pewność? To proste – jest to wpisane w sam system MLM, tzn. dystrybutor polecający dany produkt jest również jego konsumentem. Rekomendując ów produkt osobie zainteresowanej – czyli najczęściej bliższemu lub dalszemu znajomemu – nie wciśnie mu przysłowiowego „bubla”, a zamiast tego rzetelnie przedstawi zalety i wady oraz doradzi w wyborze – tak, aby obydwie strony były usatysfakcjonowane. Nie ma tutaj miejsca na kryptoreklamę i obiecywanie gruszek na wierzbie – w grę wchodzi przecież reputacja i dobre imię dystrybutora! To fundamentalna, aczkolwiek nie jedyna cecha MLM, która nie pozwala podciągnąć go pod jedną kreskę z akwizycją. W marketingu sieciowym stroni się również od „wysublimowanych” technik sprzedażowych i manipulacji klientem – zamiast tego liczy się rzetelna wiedza – zarówno na temat polecanego towaru czy usługi jak i potrzeb jego potencjalnego odbiorcy. Podstawą jest uczciwa wymiana informacji.

Z punktu widzenia dystrybutora…

W chwili, gdy zdecydujesz się nabyć oferowany przez dystrybutora produkt – otwierają się dla Ciebie nowe możliwości.  Jak już wspomnieliśmy wcześniej – stając się klientem danej firmy testujesz jej produkty, a jeśli spełniają one Twoje oczekiwania – zazwyczaj polecasz je czy to rodzinie, czy to znajomym. Gdy oni są zadowoleni – polecają produkty swoim znajomym, ich znajomi swoim…itd. Tak właśnie tworzy się wielopoziomowa sieć konsumentów. I w tym miejscu pojawia się szansa na dodatkowy zarobek, a z czasem i regularne źródło dochodów. Ale przejdźmy do konkretów.

W biznesie MLM nie istnieją ograniczenia zarobkowe. Zaczynając współpracę w MLM dostajesz gotowy, sprawdzony pomysł na biznes – marketing sieciowy. Dostajesz gotowy produkt, sprawdzony plan marketingowy oraz system pracy. Tylko od Ciebie zależy jak to wykorzystasz.

A żeby zacząć osiągać realne zyski –  możesz wykorzystać dwojako:

Po pierwsze – poprzez polecanie i sprzedaż produktu. Stając się niezależnym dystrybutorem, osoba nabywa towary bezpośrednio od producenta – bez zbędnych pośredników hurtowych, czy detalicznych, a dzięki temu – po cenie znacznie niższej niż rynkowa. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wędrują do jej kieszeni już w chwili odsprzedaży produktu kolejnemu, końcowemu nabywcy – czyli klientowi. W zależności od zaangażowania i obrotu – możesz dorzucić do domowego budżetu od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy od Twoich chęci i czasu jaki poświęcisz na działalność. I jeśli już przy działalności jesteśmy – przystępując do struktur MLM – na tym etapie – nie musisz otwierać własnej działalności gospodarczej!

Po drugie – poprzez budowanie osobistych struktur współpracowników. Każdy sprzedawca w marketingu wielopoziomowym ma możliwość zbudowania własnej struktury handlowców – są wynagradzani również na podstawie obowiązującego planu marketingowego. Decydując się na ten krok pracujesz nie tylko na swój sukces, ale również pomagasz innym go osiągnąć – to inwestycja która zwraca się w postaci tzw. dochodu pasywnego.  Jeżeli Twoje struktury rozwiną się na tyle, aby generować odpowiedni obrót, Ty otrzymujesz z tego tytułu dodatkową prowizję – bez stałego angażowania własnej pracy. Co więcej – dzięki specyfice działania firm MLM, tj. ograniczeniu wydatków m.in. na tradycyjną reklamę (np. w telewizji) istnieje dodatkowy kapitał, który może zostać rozdysponowany dla najlepszych  – w formie wysokich premii!

Biznes MLM jak tak pomyślany, aby dawał swoim uczestnikom nieograniczoną możliwość rozwoju finansowego oraz rozbudowy swojej sieci dystrybucyjnej! Jedyne czego potrzebujesz to:

    • plan marketingowy firmy – bo to on gwarantuje Ci określone dochody, oraz
    • sponsor  – osoba, która wprowadzi Cię do tego biznesu  oraz pomoże w rozbudowaniu Twoich struktur  – krótko mówiąc – będzie Twoim mentorem i branżowym przewodnikiem.

Jeśli zaś chodzi o sukces – on zależy wyłącznie od Twojej wiary w ten biznes oraz oczywiście od Twojego zaangażowania, poświęconego czasu oraz umiejętności pracy z ludźmi. I nie obawiaj się, że to kolejna „piramida” – tutaj zyski są realne, tak samo jak produkt!

Podsumowując…

System MLM, promuje przede wszystkim pomysłowość, niezależność w działaniu oraz samodyscyplinę, gdyż każdy jest odpowiedzialny tak naprawdę tylko i wyłącznie przed sobą za wyniki swojej pracy. W odróżnieniu od pracy na etacie, firmy tradycyjnej czy franchisingowej, działając w systemie MLM możesz przy bardzo małym wkładzie finansowym stworzyć biznes, który będzie przynosił nieograniczone dochody, dzięki którym zrealizujesz swoje życiowe plany i marzenia!

A w wielkim skrócie – idee przyświecające biznesowi MLM przedstawią Bruno i Pablo, w krótkiej bajce o przedsiębiorczości:

A Ty? Kim wolisz być?

<< powrót